



| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 5 mm |
| Width | 5 mm |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 32 |
| Frequency | 100 MHz |
| Interface | CAN, I²C, SCI, SPI |
| Memory Size | 32 kb |
| Memory Type | FLASH |
| Number of I/Os | 26 |
| Oscillator Type | Internal |
| Peripherals | DMA, POR, PWM, WDT |
| Operating Supply Voltage | 3.6 V |
| Min Supply Voltage | 2.7 V |
| Number of ADC Channels | 3 |
| Max Frequency | 100 MHz |
| Nominal Supply Current | 300 µA |
| RAM Size | 6 kB |
| Data Bus Width | 32 bit |
| Number of PWM Channels | 6 |
| Number of Programmable I/O | 26 |
| Number of SPI Channels | 1 |
| Number of Timers/Counters | 4 |
| Number of I2C Channels | 1 |
| Number of UART Channels | 1 |
| Schedule B | 8542310000 |
| Core Architecture(core/core processor) | 56800EX |
| Packaging | Tray |
| Max Clock Frequency | 100 MHz |
| RoHS | Compliant |
Stock: 731
Distributors
pcbx
Unit Price$3.33593
Ext.Price$3.33593
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $3.33593 | $3.33593 |
| 10 | $3.09143 | $30.91430 |
| 25 | $2.88539 | $72.13475 |
| 50 | $2.70446 | $135.22300 |
| 100 | $2.53487 | $253.48700 |
| 300 | $2.33924 | $701.77200 |
| 500 | $2.15870 | $1079.35000 |
| 1000 | $2.02790 | $2027.90000 |
